Poleć znajomym

Kawa po irlandzku - Caife Gaelach

Jak zbierać punkty?

Autor: (865 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Gotowanie Cantiq

Kawa po irlandzku. Caife Gaelach. Napój jak najbardziej stary, sprawdzony i niezaprzeczalnie magiczny. Uważa się, że po raz pierwszy przygotował go szef lotniska Foynes, Joseph Sheridan, który podawał go podróżnym przemierzającym Atlantyk w 1940 roku. Dziś pity do słodkich muffin i prostych ciastek np. z lawendą. Bez tego napoju nie wyobrażam sobie jesiennej, brytyjskiej pluchy i zimnicy. Rozgrzewa zawodowo, smakuje jeszcze lepiej. Pierwszy raz piłam ją w Polsce i muszę przyznać, że niestety polska podróbka umywa się do tej oryginalnej.

Składniki

 • Kubek gorącej wody (nie wrzątku)
 • 3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej, mocnej bądź jeśli ktoś posiada podwójne espresso.
 • Double cream
 • 2 łyżeczki cukru.
 • 25 ml irlandzkiej whisky
 • 25 ml likieru kawowego

Sposób przygotowania

 1. Parzymy mocną, aromatyczną kawę. Dodajemy do niej dwie łyżeczki brązowego cukru i mieszamy wszystko dokładnie razem do idealnego połączenia się składników. Na dno wysokiej szklanki bądź wysokiego kieliszka do wina wlewamy pierw irlandzką whisky, likier kawowy i uzupełniamy powoli kawą z cukrem.

 2. I tutaj - jeśli robimy nasz napój z kawy rozpuszczalnej ten krok będzie krokiem prawie ostatnim. Jeśli raz robimy z espresso, dodajemy odrobinę przegotowanej, ciepłej wody aby rozcieńczyć kawę.

 3. Mieszamy kawę wraz z alkoholem i uzupełniamy na górze śmietaną. Najlepszy do kawy po irlandzku jest double cream - słodka, bardzo gęsta śmietana. Nalewamy ją do naczynia metodą łyżeczkową, czyli - do ścianki przykładamy łyżeczkę odwróconą do góry brzuszkiem i lejemy śmietankę na odwrócona głowkę łyżeczki. Wtedy powstają nam tak ważne dla nas warstwy.

 4. Niektórzy dodają bitą śmietanę - ja osobiście uważam to za zbrodnię. Wtedy kawa jest bardzo słodka i traci swój urok. Co więcej. Kawę pijemy poprzez śmietankowy kożuszek, nie mieszamy!

 5. Smacznego :-)

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.